Jak założyć konto w banku? — mnóstwo korzyści, niewiele formalności

Osobiste konto bankowe — bez niego się nie obejdziesz!

W obecnych czasach posiadanie własnego konta bankowego to, o ile nie przymus, wysoce wskazane ułatwienie. Pensja, opłata rachunków, oszczędzanie, planowanie budżetu, a w końcu — „lżejszy” portfel i rozwiązanie problemu „wierzyciela” 1 grosza w sklepie. Zastępujemy pliki banknotów, dziesiątki monet ledwo upchanych w portfelu jedną, zgrabną kartą. Co więcej! — do ustalonego wcześniej limitu, możemy nią zapłacić praktycznie przez samo zbliżenie odpowiedniego mikroprocesora do czytnika. To i wiele innych rozwiązań oferują współczesne banki przy okazji zakładania osobistych kont.

Dla dziecka, studenta czy dorosłego?

Zanim jednak zdecydujemy się na taki złożenie wizyty w banku, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka prostych pytań. Przede wszystkim — dla kogo, a także, w jakim celu jest nam to konto potrzebne. Dla nas samych? Może nasza dorastająca pociecha upomina się o takowe, a podkreślmy, że to świetna zabawa i nauka przedsiębiorczego gospodarowania własnymi finansami. Nic tak nie buduje pewności siebie, poczucia udziału w domowym życiu u dziecka, jak właśnie wspólne „decydowanie” o wydatkach z rodzinnego budżetu, śledzenie przelewów i pomoc w opłacaniu rachunków. Kolejnym istotnym aspektem będzie rodzaj konta oraz placówka, której powierzymy nasze pieniądze. To zależy w głównej mierze od indywidualnych preferencji, wszak dzisiejsze banki serwują nam podobne oferty, choć czasem trafi się konkurencyjna promocja albo dodatek, którego próżno szukać w innych bankach. Warto zwrócić uwagę na koszty utrzymania, pobierane prowizje przy przelewach i wypłatach z bankomatów. A może skusi nas stosunkowo wysokie oprocentowanie na koncie oszczędnościowym? — pamiętajmy, że nie musimy ograniczać się do jednego banku!

Zalety własnego konta

Zamierzchłe czasy, gdy konta bankowe ograniczały się do możliwości deponowania i wypłacania pieniędzy, zlecania tradycyjnych przelewów już dawno odeszły do lamusa. Będąc klientem większości banków w Polsce, zyskamy dostęp do mobilnych aplikacji bankowych (tzw. e-bankowość). Nieocenioną pomocą jest estetyczna funduszy, którymi dysponujemy, a to dopiero początek. Aplikacje udostępniają nam wiele pomocnych narzędzi, które jak zostało wcześniej wspomniane, mogą ułatwić planowanie budżetu domowego, monitorować wydatki i decydować o sposobie oszczędzania. Dodatkowo możemy skorzystać z wygodnych przelewów internetowych, momentalnych przelewów między własnymi kontami (np. oszczędnościowym a zwykłym), a także płacić przez internet za pośrednictwem aplikacji (wybieramy w rodzaju płatności nasz bank, a system powinien wygenerować przelew i wymagać od nas zalogowania się i wybrania konta, z którego pobrane zostaną środki). Banki potrafią docenić lojalnych klientów, a więc czasem możemy spodziewać się korzystnych ofert, jak np. lokat o nieco podwyższonym oprocentowaniu.

Kto może posiadać konto?

Skupmy się na klasycznych kontach bankowych — warunkiem nadrzędnym jest ukończenie 18. roku życia oraz posiadanie polskiego obywatelstwa. Jeżeli przebywamy za granicą, to również możemy złożyć odpowiedni wniosek, ale musimy posiadać polski adres zameldowania. Jeżeli chodzi o konta dla młodzieży, to podlegają one zgoła innym zasadom, a najważniejszym wymogiem formalnym jest zgoda rodzica albo prawnego opiekuna.

Dobrodziejstw internetu ciąg dalszy

Chcesz uniknąć długich kolejek, podróży na drugi koniec miasta, a może najzwyczajniej perspektywa spędzania w banku kilku godzin nie jest dla Ciebie w żaden sposób intrygująca? Nic straconego — otwórz przeglądarkę, zapoznaj się ze stroną wybranego banku i do dzieła!

Wniosek przez witrynę banku

Najprostszą metodą otworzenia konta jest zastosowanie się do instrukcji zawartych na stronie internetowej konkretnego banku. Większość z nich stosuje podobne systemy, a różnice w formularzach ograniczają się najczęściej do kolejności albo nazewnictwa poszczególnych rubryk. Jeżeli napotkamy jakieś trudności, to zawsze możemy skorzystać z pomocy personelu obsługującego bankowe infolinie albo zwrócić się o pomoc mailowo.

Załóżmy, że wybraliśmy bank — przystępujemy do procedury. 

Na samym początku należy przygotować dokumenty, z których spiszemy nasze dane. Posłużymy się w tym celu dowodem osobistym. Pamiętajmy, by zachować maksymalne skupienie i wypełnić wniosek możliwie najdokładniej.

Jakich danych bank będzie od nas oczekiwał?

  • numer PESEL,
  • adres zameldowania,
  • dane kontaktowe,
  • dodatkowo wymagany jest skan albo zdjęcia obu stron dowodu osobistego.

Korzystanie z wniosków online jest całkowicie bezpieczne (systemy są chronione przez certyfikowane zabezpieczenia), wygodne i pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu. Po wypełnieniu wszystkich pól nie pozostaje nam nic innego, jak czekać na odpowiedź banku. Możemy spodziewać się ewentualnej rozmowy weryfikacyjnej, gdzie zostaniemy poproszeni o powtórne podanie danych, a jeżeli nie pojawią się żadne problemy — bank powinien wysłać przez kuriera umowę na wskazany adres. Pamiętaj, że kurier może wymagać okazania dokumentu tożsamości.

Dodajmy, że takie wnioski można wypełniać z użyciem komputerów osobistych i przenośnych, ale niektóre banki wprowadziły mobilne aplikacje, więc założymy w nich konto z użyciem przeglądarki internetowej w telefonie komórkowym.

Konto przez telefon? Czemu nie!

Istnieją infolinie dedykowane pozyskiwaniu nowych klientów. Konsultant przeprowadzi nas przez proces sporządzania umowy w trakcie rozmowy telefonicznej, prosząc o dane wymagane do wypełnienia wszystkich formalności. Z pewnością udzieli przy tym stosownych instrukcji i odpowiedzi na frapujące pytania. W tym przypadku również spodziewajmy się kuriera.

Nie chcesz czekać na kuriera? Pokaż twarz!

Następną opcją jest tzw. wideoweryfikacja, którą od jakiegoś czasu oferuje część banków. Pracownik połączy się z nami za pośrednictwem kamerki internetowej i przeprowadzi weryfikację. W tym celu musimy ukazać swoją twarz oraz dokument tożsamości, którego autentyczność zostanie potwierdzona w trakcie procesu.

Tradycyjne metody nigdy nie zawodzą

Jeżeli nie możemy pokonać swojego oporu do interakcji z przyszłym powiernikiem naszych finansów przez internet, to nic nie stoi na przeszkodzie, by odwiedzić go w jednej z placówek. Zazwyczaj wystarczy zakomunikować pracownikowi, że mamy życzenie nawiązania współpracy. Dużym plusem tego rozwiązania jest fakt, że możemy dokładniej przeanalizować dokumenty przed ich podpisaniem. Procedura wygląda podobnie — pracownik banku prezentuje nam ofertę, wprowadza dane do systemu, a następnie podpisuje z nami umowę.

Przed wizytą upewnij się, że zabrałeś ze sobą ważny dokument potwierdzający tożsamość.

Tak wiele korzyści, tak niewiele wysiłku

Mamy nadzieję, że tekst wyjaśnił wszelkie wątpliwości związane z procesem tworzenia osobistego konta bankowego. W dobie globalizacji, szybkich decyzji i mnóstwa okazji, konto w banku będzie doskonałym przyjacielem każdego człowieka. Zwłaszcza te internetowe. Czas, który wcześniej traciliśmy na mozolne wypełnianie druczków do przelewów, sporządzanie list na kartkach, spożytkujemy na rzeczy przyjemniejsze i znacznie ciekawsze.

Teksty źródłowe:

https://santander.pl/konta-bankowe/konta-standardowe/konto-jakie-chce/konto-jakie-chce.html?gclid=EAIaIQobChMIkozUtZf33QIVyOR3Ch3tNQCpEAAYAiAAEgKw8vD_BwE#tab_jak_zamowic

https://www.ingbank.pl/

https://www.mbank.pl/produkty/konta-ekonto.html?gclid=EAIaIQobChMI_ejM8pz33QIVU-WaCh1hfAn5EAAYASAAEgKKufD_BwE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *