Jak zadbać o własne finanse? Oszczędzanie i gospodarowanie domowym budżetem

Zarządzanie własnymi pieniędzmi to umiejętność, którą musi posiąść każdy – niezależnie, czy jest się uznanym menadżerem, czy bujającym w obłokach artystą. Bez skutecznego i rozsądnego gospodarowania domowym budżetem łatwo pogubić się w bieżących wydatkach lub utracić cenne oszczędności. Niezmiernie ważnym elementem jest sensowne ulokowanie posiadanego majątku – najlepiej w ten sposób, żeby oszczędności generowały dodatkowy zysk. Poniżej opisane jest kilka porad, które wyczerpująco odpowiedzą na pytanie, jak zadbać o własne finanse.

Planowanie i dokładne organizowanie posiadanych finansów

To podstawowa zasada bez której trudno wyobrazić sobie skuteczne zarządzanie domowym budżetem. Żyjąc spontanicznie i nie kontrolując wydatków praktycznie nie mamy szans zaoszczędzić takiej sumy pieniędzy, o jakiej marzymy. Bardzo ważną rzeczą jest więc dobra organizacja domowych finansów, dzięki której będziemy przez cały czas posiadać kontrolę nad własnym budżetem. Zarządzanie finansami pozornie może kojarzyć się z tworzeniem skomplikowanych arkuszy kalkulacyjnych, jednak istnieje parę sprawdzonych sposób, które znacznie ułatwią organizację budżetu:

  • podstawowy podział finansowy – myśląc o domowym budżecie powinniśmy w pierwszej kolejności sporządzić sumę wszystkich naszych dochodów, od której będziemy stopniowo odejmować ponoszone wydatki.
  • systematyczne raporty okresowe – niezwykle ciężko jest się połapać w finansach nie prowadząc raportów okresowych. Może to być chociażby podział na miesięczne i roczne zestawienia finansów, dzięki któremu będziemy mogli porównać zmiany w budżecie na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy.
  • szczegółowa kontrola finansów – zazwyczaj pomijając drobne wydatki nasze raporty finansowe będą niedokładne, ponieważ niewielkie kwoty skumulują się i spowodują znaczące braki w budżecie.
  • przejrzyste dane – należy pamiętać, że stosowanie pogrubień, różnorodnych kolorów i innego typu rozwiązań stylistycznych pozwoli nam przejrzyściej spojrzeć na aktualne raporty, niż chociażby na bazgroły wypisane w nieposegregowanych zeszytach.

Programy pomagające zarządzać budżetem

Czasami gospodarowanie pieniędzmi przerasta nasze możliwości analitycznego myślenia. Gubimy się w sumowaniu wszystkich wydatków, kontrolowaniu faktycznego stanu oszczędności, czy lawirowaniu po kilku kontach bankowych. Na szczęście istnieją specjalne programy, które pomagają segregować nasze finanse. Dostępne są one zarówno na komputery stacjonarne, jak i smartphony. Poniżej znajduje się lista najpopularniejszych z nich:

  • ePortfel 3.7.6 (komputery PC) – darmowe oprogramowanie umożliwia między innymi automatyczny eksport historii transakcji z rachunku bankowego.
  • Finanse Domowe 1.0.0 (komputery PC) – program zawiera najbardziej podstawowe funkcje organizowania domowego budżetu. Niewątpliwą zaletą oprogramowania jest fakt, że możemy go uruchomić bez dokonywania wcześniejsze instalacji.
  • GnuCash 2.6.7 (komputery PC) – przeznaczony nie tylko do kontroli domowego budżetu, ale również wydatków niewielkiego przedsiębiorstwa.
  • HomeBank 5.0.4 (komputery PC) – darmowy i bardzo prosty w obsłudze program do kontrolowania finansów. Umożliwia między innymi tworzenie przydatnych baz raportów.
  • Kwitki (smartphony) – prosty i intuicyjny program do kontroli codziennych wydatków w telefonie komórkowym.
  • Money Lover (smartphony) – bardzo rozbudowany i funkcjonalny program, którego darmowa wersja jest niestety mocno ograniczona.

Skuteczne ustalanie celów finansowych

Wiele osób w dzisiejszych czasach wyznaje zasadę tak zwanego życia „od wypłaty do wypłaty”. Zjawisko to dotyczy nie tylko osób, których pensja wystarcza jedynie na pokrycie niezbędnych wydatków. Wiele osób stara się nie myśleć o przyszłości i postanawia nie oszczędzać pieniędzy. Należy jednak pamiętać, że zarządzanie finansami w zgodzie z maksymą „carpe diem” jest bardzo nierozsądne. Po pierwsze, warto zastanowić się, czy naprawdę musimy wydawać wszystkie pieniądze zarobione w ciągu miesiąca. Po drugie, należy pomyśleć, czy nie chcemy się zabezpieczyć na wypadek kryzysowej sytuacji, jaką może być chociażby nagła utrata pracy. Po trzecie, gromadząc oszczędności możemy odkładać pieniądze, które następnie będziemy w stanie mądrze zainwestować.

Myśląc o oszczędzaniu warto wyznaczyć sobie odpowiednie plany i cele. Bardzo trudno jest zmobilizować się do niewydawania zarobionych pieniędzy, jeśli będziemy oszczędzać dla samego faktu oszczędzania. Należy więc wyznaczyć sobie klarowne cele i ustalić konkretne kwoty pieniężne, które chcemy uzbierać. Nawet jeżeli będziemy oszczędzać w celu zabezpieczenia się na przyszłość, to i tak o wiele łatwiej będzie nam osiągnąć sukces, jeśli skonkretyzujemy nasz zamiar ustaleniem konkretnej kwoty pieniężnej, którą zamierzamy odłożyć.

Unikanie dużej ilości zaciąganych kredytów, pożyczek oraz zakupów ratalnych

W dzisiejszych czasach prostym sposobem radzenia sobie z problemami finansowymi lub brakiem funduszy na realizację kosztownych marzeń jest zaciąganie różnego rodzaju kredytów bankowych lub pożyczek krótkoterminowych. Oczywiście mądrze zaciągnięty kredyt jest powszechnym zjawiskiem i często okazuje się być jedynym rozwiązaniem, które pozwala pozwala nam na zakup własnego mieszkania lub samochodu.

Z racji, że w przypadku braku posiadania oszczędności najprościej jest wziąć kolejny kredyt lub „chwilówkę”, to często ludzie popadają w tak zwaną spiralę zadłużenia, z której potem bardzo ciężko się wydostać. Spirala zadłużenia to nic innego jak posiadanie dużej liczby długów, których nie jesteśmy w stanie spłacać z uzyskiwanych przez nas dochodów. Powstaje ona na skutek zaciągania kolejnych zobowiązań, które mają wystarczyć na opłacenie wziętych już pożyczek. Tym samym dłużnik powiększa ilość kosztów dodatkowych z tytułu skorzystania z usług pożyczkodawców, a tym samym rata miesięcznych zobowiązań nieustannie wzrasta. Nadmiernie korzystając z usług pożyczkowych łatwo jest zepsuć sobie życie poprzez stanie się wiecznym dłużnikiem.

Prowadzenie życia na miarę swoich możliwości finansowych

Większość mało majętnych osób uważa, że gdyby posiadało wyższe dochody, to byłoby im o wiele łatwiej zarządzać domowym budżetem oraz mogliby oszczędzać część zarobionych pieniędzy. Warto jednak zauważyć, że istnieją osoby, które mają problem ze skutecznym zmotywowaniem się do regularnego oszczędzania pieniędzy. Ludzie mający skłonności do rozrzutnego życia mogą nawet kilkukrotnie powiększyć swoje dochody, a ich konta oszczędnościowe nadal będą świecić pustkami.

Skąd to wynika?

Najlepiej wyjaśnić to na podstawie prostego przykładu: Marek przed awansem na kierownicze stanowisko co roku organizował wyjazd na Mazury, na który przeznaczał aż połowę zaoszczędzonych pieniędzy. Po awansie na kierownika postanowił jeździć dla odmiany do Egiptu, co wciąż uszczuplało taki sam procent jego budżetu. Rozrzutne życie i brak racjonalnego podejścia do posiadanych finansów może prowadzić do takich samych problemów zarówno osoby zamożne, jak i ledwo wiążące koniec z końcem. Jedynie racjonalne organizując wydatki i żyjąc oszczędnie możemy zapewnić sobie stabilną sytuację finansową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *