Posiadanie dużej liczby długów, które zdają się być niemożliwe do spłacenia, to niestety problem coraz większej liczby osób. Jak wyjść z długów? na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od indywidualnych warunków finansowych oraz ilości i rodzajów zaciągniętych zobowiązań. Ludzie z poważnymi problemami finansowymi często nie zdają sobie sprawy, jakim sposobem tak szybko popadli w tarapaty oraz czemu liczba długów tak gwałtownie wzrosła. Zazwyczaj dzieje się tak za sprawą popularnej pułapki, którą nazywa się potocznie spiralą zadłużenia lub pętlą kredytową.
Czym jest pętla kredytowa?
Znaczna część osób zdaje sobie sprawę, jak w dzisiejszych czasach ciężko jest osiągnąć stabilizację finansową. Wielu dorosłych ludzi nie jest w stanie utrzymać rodziny bez konieczności zaciągania kredytów, a często również brania krótkoterminowych pożyczek. Niestety, często zaciąganie kolejnych długów wiąże się popadaniem w pętlę kredytową, czyli posiadania coraz liczniejszego zestawu zobowiązań, które kumulują się w horrendalną kwotę zadłużenia. Dzieje się tak między innymi za sprawą wysokich miesięcznych rat oraz narastających odsetek, których nie jesteśmy w stanie spłacać bez zaciągania kolejnych kredytów. Niestety, tego typu działanie jest jeszcze bardziej szkodliwe, ponieważ skumulowany dług nieustannie rośnie i osiąga coraz bardziej niebezpieczną kwotę.
Sprawdzone metody wyjścia z długu
Wiele osób rozpaczliwie zadaje pytanie, jak wyjść z długów. Na szczęście istnieje kilka sposobów, które pomogą w skuteczny wyczyścić historię kredytową, a co najważniejsze pozbyć się rosnących zobowiązań.
Kredyt konsolidacyjny oraz pożyczka ratalna
Najbardziej skuteczną metodą wyjścia ze spirali zadłużenia jest zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego. Jest to wygodna usługa stworzona z myślą o osobach zadłużonych, które pragną spłacić wszystkie dotychczasowe zobowiązania, a tym samym, mówiąc potocznie, wyjść na prostą. Kredyt konsolidacyjny polega na spłacaniu dogodnych rat, które powinny być relatywnie niższe od dotychczasowych miesięcznych zobowiązań. Co ważne, ten typ usługi umożliwia uregulowanie wielu rodzajów zadłużeń – od kredytów mieszkaniowych, po tak zwane „chwilówki”. Wzięcie kredytu konsolidacyjnego nie jest proste, ponieważ wymaga przedstawieniu wielu dokumentów, które zaświadczą o faktycznym stanie zadłużenia oraz zdolności finansowej spłacania oferowanych rat. Dodatkowo kredytodawcy zazwyczaj wymagają poręczenia, które będzie dla nich stanowić gwarancję zwrotu pieniędzy.
Innym, o wiele łatwiejszym sposobem rozłożenia zobowiązań na dłuższy okres czasu jest wzięcie ratalnej pożyczki pozabankowej. Niestety, jest to rozwiązanie polecane jedynie osobom, które przerosła ilość zaciągniętych krótkoterminowych pożyczek finansowych. Otrzymanie jednorazowego, dużego zastrzyku gotówki pozwala spłacić mniejsze zadłużenia, a nowy dług spłacany jest stopniowo. Wzięcie pożyczki ratalnej wymaga dokładnej i rozsądnej kalkulacji finansowej, ponieważ musimy mieć pewność, że otrzymana kwota pokryje nasze dotychczasowe zadłużenia oraz że zaproponowana rata miesięczna umożliwi nam stopniowe spłacanie należności. Warto zauważyć, że zazwyczaj jest to rozwiązanie jedynie dla osób, które nie mają do czynienia z windykacją lub komornikiem, ponieważ w większości przypadków otrzymanie pożyczki wymaga posiadania pozytywnej historii kredytowej.
Podjęcie działań oraz zdrowy rozsądek
Fundamentalna odpowiedź na pytanie „Jak wyjść z długów?” jest prosta: trzeba przestać się zadłużać. Jest to podstawowa zasada bez której niemożliwe jest całkowite pozbycie się powstałych zobowiązań finansowych. Wiele zadłużonych osób popada w niepotrzebną rozpacz oraz przekonanie, że ich sytuacja jest tak bardzo beznadziejna, że niemożliwe jest ustabilizowanie sytuacji finansowej. Tymczasem bardzo skuteczną metodą jest podjęcie niezbędnych kroków, które umożliwią spłacenie należności. Pierwszym krokiem jest uniknięcie brania kolejnych kredytów oraz pożyczek. Drugą znalezienie płatnych zajęć, które umożliwią zdobycie dodatkowych pieniędzy. Na serwisach ogłoszeniowych istnieje wiele ofert, które pozwalają na zarobienie dodatkowej pensji poprzez pracę w godzinach wieczornych lub weekendy. Podjęcie tego typu uzupełniających zajęć daje szansę wielu ludziom na kontynuowanie etatowej pracy, a zarazem zdobycie drugiej, dodatkowej wypłaty.
Kolejnym krokiem, który umożliwi wyjście z zadłużenia jest zmiana trybu życia na bardziej oszczędne. W tym celu warto podjąć następujące działania:
- Mniej przyjemności, a więcej rozsądku – gwałtowne pogorszenie sytuacji finansowej wymaga zaciśnięcia pasa i twardego odmówienia sobie wielu przyjemności, które kiedyś były możliwe.
- Tanie zakupy – powszechnie mówi się, że jesteśmy społeczeństwem konsumenckim, co ma swoje plusy i minusy. Niewątpliwą zaletą jest fakt, że rynek produktów i usług jest na tyle ogromny, że można znaleźć wiele promocji oraz produktów z niższej półki, których zakup umożliwi zaoszczędzenie pieniędzy.
- Kontrola finansowa – jedynie opracowując dokładny plan wydatków jesteśmy w stanie w pełni kontrolować budżet na codzienne potrzeby.
- Sprzedaż cennych przedmiotów – często pieniądze z zaciągniętych kredytów zostały wydane na zakup różnego rodzaju przedmiotów. Wiadomo, że po niedługim czasie użytkowania ciężko się ich pozbyć, ale ich sprzedaż może bardzo pomóc spłacić część zadłużenia.
Negocjacje z pożyczkodawcami
Często osoby zadłużone sądzą, że skoro podpisali umowę z pozornie bezdusznym pożyczkodawcą, to nie ma żadnych szans na zmianę warunków spłaty należności. Jest to błędne założenie, ponieważ wiele firm, szczególnie pozabankowych, nie lubi podejmować działań windykacyjnych przeciwko swoim klientom, dlatego z chęcią przygotowują nową ofertę spłaty zadłużenia. Zazwyczaj polega ona na rozłożeniu spłaty pożyczki lub kredytu na dogodniejsze raty, dzięki którym klient będzie w stanie stopniowo spłacań zobowiązanie. Warto pozostać w stałym kontakcie z pożyczkodawcą, odbierać od niego telefony i prowadzić rozmowy, ponieważ bardzo możliwe, że uda wynegocjowywać się zadowalające dla obydwu stron warunki.
Upadłość konsumencka
Postępowanie sądowe dla osób fizycznych, które stały się niewypłacalne, to rozwiązanie, po które najlepiej sięgnąć jedynie w ostateczności, czyli będąc już w bardzo dramatycznej sytuacji finansowej. Co prawda pozwala ono wyjść z długów, ale wiąże się z powierzeniem sądowi zadania opracowania planu spłaty zobowiązań – tym samym dłużnik może zostać zmuszony do comiesięcznego oddawania znacznej części wynagrodzenia na rzecz spłacania długów lub nawet przymusowej sprzedaży posiadanej nieruchomości.
Podsumowanie
Jak widać sposobów na wyjście z długów jest dużo, ale tak naprawdę każdy z nich wymaga jednego, konkretnego czynnika, jakim jest posiadanie osobistej motywacji. Tylko będąc mocno zmotywowanym i wierząc, że jesteśmy w stanie pozbyć się długów, możemy osiągnąć wyznaczony cel. W wielu przypadkach wyjście na prostą będzie wymagało kilkuletniej pracy, ale z pewnością warto podjąć się odpowiedniego szeregu działań, żeby znów poczuć się wolnym i finansowo bezpiecznym.
https://zaradnyfinansowo.pl/jak-wyjsc-z-dlugow/
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/964053,upadlosc-konsumencka.html
https://windykowani.pl/oddluzanie/jak-wyjsc-z-dlugow