Jak oszczędzać pieniądze- porady, sugestie, pomysły

Oszczędzanie pieniędzy bywa trudne i często wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. Coraz droższą żywność i stosunkowo niewielkie wynagrodzenia sprawiają, że życie staje się trudne, a wydatki stale wzrastają. Niektóre sytuacje są tak trudne, że konieczne jest dokładne przemyślenie planu oszczędzania i wdrożenie go w życie. Dzięki niektórym trikom można poprawić jakość swojego życia i odłożyć sporą sumę pieniędzy na dany cel. Jak oszczędzać pieniądze? Czy jest to możliwe? Jakie są skuteczne sposoby oszczędzania?

Czy oszczędzanie może być skuteczne?

Oszczędzanie może być skuteczne, jednak trzeba być świadomym, że nie każdy pomysł będzie skutkował ogromnymi sumami, jakie można zainkasować. Nie można mieć wielu wymagań, zwłaszcza wtedy, kiedy dotychczasowe życie nie było pozbawione żadnych ograniczeń, a wydatki były duże. Istnieją jednak skuteczne sposoby, które pozwalają zaoszczędzić spore sumy pieniędzy. Warto pamiętać o tym, że różnice nie będą odczuwalne natychmiast. Często widać je nawet po około pół roku. Dzięki niewielkim wyrzeczeniom można w szybki i prosty sposób poprawić jakość swojego życia, a nawet odłożyć fundusze na wymarzone wakacje lub na odkładany miesiącami remont. Jak tego dokonać?

Jak oszczędzać pieniądze? – porady

Sporządzanie listy zakupów

Dzięki napisaniu na kartce rzeczy, jakie zamierzamy kupić, możemy sprawić, że zbędne produkty nie będą leżały w koszyku. Skrupulatne trzymanie się listy zakupów może być bardzo skuteczne, jednak należy pamiętać o systematyczności i o określaniu potrzebnych. Proces pisania nie zajmie więcej, niż kilka minut, a może uchronić nas przed spontanicznymi i często nieprzemyślanymi zakupami oraz zaskoczeniem w kasie kwotą, jaką należy zapłacić. Konieczna jest jednak sina wolna, aby nie ulec pokusie. Po pewnym czasie taki proces dokonywania zakupów staje się naturalny i wszelkie bodźce wpływające kusząco na robienie większych zakupów maleją.

Weryfikacja kosztów utrzymania konta w banku

Częstym źródłem ,,magicznego” znikania pieniędzy z konta bankowego jest jego prowadzenie. Banki naliczają prowizję za prowadzenie konta, wykonywanie przelewów, przewalutowanie oraz za prowadzenie karty debetowej. W przypadku, kiedy koszty utrzymania konta są wysokie, wówczas należy przemyśleć zmianę banku lub wypełnianie warunków, które likwidują naliczanie opłaty. Przykładem może być tutaj płacenie kartą debetową. Często w celu likwidacji kosztów związanych z jej posiadaniem należy wykonać kilka operacji, na przykład płacąc za zakupy w sklepie. Dzięki temu można wiele zaoszczędzić!

Ruch zamiast telewizji

Telewizja pochłania dużą część czasu i uwagi człowieka. Oglądając seriale, czy teleturnieje marnuje się nawet kilkadziesiąt godzin w tygodniu! Wszystko to przekłada się na większe pokłady zużycia prądu oraz automatycznie na większe rachunki. Zamiast spędzania godzin przed telewizorem warto udać się na spacer! To rozwiązanie wpłynie nie tylko pozytywnie na samopoczucie, ale również na domowy budżet!

Zakup zmywarki

Dla niektórych zakup zmywarki wiążę się z koniecznością poniesienia dużych sum za zakup, natomiast dla innych jest to sposób na oszczędzanie, gdyż zmywarka pobiera znacznie mniej wody, niż zmywanie ręczne. Warto zwracać uwagę na jej klasę, gdyż najoszczędniejsze zmywarki mają oznaczenie A+++. To świadczy o jej wysokiej energooszczędności, dlatego oszczędza się nie tylko wodę, ale również prąd! Oczywiście do zmywarki trzeba dokupić również tabletki, sól oraz nabłyszczacz, jednak wiele dyskontów oferuje wysokiej jakości produkty za niewielkie pieniądze, które często są identyczne, jak zakup płynów do mycia naczyń. Warto czekać na promocje. Sól to koszt około 5 zł, butelka nabłyszczacza 10 zł, natomiast tabletki to wydatek rzędu 20 zł za 40 sztuk. Pierwsze dwa produkty starczają na około 4 miesiące użytkowania. Wydajność tabletek uzależniona jest od ilości domowników oraz od wielkości zmywarki, gdyż do większej zmieści się większa ilość naczyń, a sama zmywarka włączana będzie rzadziej.

Ecodriving

Benzyna pochłania ogromne sumy pieniędzy. Z roku na rok staje się coraz droższa, a kierowcy zmuszani są do jej zakupu ze względu na konieczność udania się do pracy lub na zakupy. Można jednak ograniczyć jej zużycie, pozbywając się ciężkich przedmiotów z auta, takich jak bagażnik rowerowy, zapasowe płyny do spryskiwaczy, koce i inne przedmioty? Kolejnym sposobem na oszczędzanie benzyny jest również płynne ruszanie i szybka zmiana biegu na wyższy, kiedy tylko jest to możliwe. Nie należy też się ścigać ani gwałtownie hamować. Wielu kierowców może zaoszczędzić również na tym, aby dbać o odpowiedni rodzaj ogumienia oraz o prawidłowe ciśnienie w oponach. Zbyt małe ciśnienie w oponach nie tylko naraża felgę na zniszczenie, ale również podwyższa zużycie paliwa nawet o 20%!

Przegląd garderoby

Często zakupione dawno rzeczy leżą w szafie. Zapomina się o nich i podejmuje decyzję o udaniu się na kolejne zakupy, które oczywiście wiążą się z dodatkowymi kosztami. Czy ma to sens? Niekonieczne. Dzięki przeglądowi garderoby można odnaleźć dawno nienoszone, jednak modne rzeczy i w ten sposób sprawić, że kolejne zakupy nie będą potrzebne. Można również sprzedać za niewielkie pieniądze stare ubrania, a za uzyskane kwoty dokonać nowych zakupów. Służą do tego portale aukcyjne, na których oczywiście można również dokonywać tanich zakupów rzeczy używanych.

Apteki internetowe

Apteki oferujące leki online bardzo często mają niższe ceny niż apteki stacjonarne. Dzieje się tak ze względu na dużą konkurencyjność oraz ciekawe oferty. Dobrym rozwiązaniem w takim przypadku będzie również napisanie się do newslettera, dzięki któremu można otrzymywać ciekawe rabaty oraz informacje o promocjach. Kupując lekarstwa w aptekach internetowych, można sporo zaoszczędzić.

Woda zamiast słodkich napojów

Woda jest nie tylko tańsza, ale również zdrowsza, niż napoje kolorowe. Koszt butelki wody nie powinien przekraczać 2 zł, natomiast zakup napoju gazowanego sięga często nawet 6 zł! Kupując całe zgrzewki drogich soków, można zostawić w sklepie pokaźną sumę pieniędzy. Zakup zgrzewki wody nie będzie tak odczuwalny.

Oszczędzanie na ogrzewaniu

Ogrzewanie to obok prądu i wody najdroższy wydatek, biorąc pod uwagę rachunki. Sezon grzewczy bywa dla niektórych osób bardzo trudny. Co ciekawe, obniżenie temperatury o zaledwie 1 stopnień, może doprowadzić do oszczędności nawet o 20%! Pamiętać trzeba też o uszczelnieniu okien oraz o krótkim, jednak częstym wietrzeniu. Dzięki temu można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych!

Samodzielne remonty

Ekipy remontowe pobierają ogromne pieniądze za wykonanie remontu. Często trzeba czekać również na czas, kiedy ekipa będzie w stanie go wykonać. Samodzielne pomalowanie pokoju będzie nieporównywalnie tańsze niż skorzystanie z usług profesjonalistów. Techniki malowania oraz wszelkich potrzebnych informacji można dowiedzieć się ze stron internetowych. Wystarczy zakup dobrej jakości farby, gruntu, wałka oraz folii malarskiej. Oprócz malowania samodzielnie wykonać można również montaż paneli, silikonowanie oraz fugowanie. Filmiki instruktażowe dostępne są w sieci.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *