Dlaczego warto wziąć kredyt hipoteczny?

Wiele ludzi zastanawia się nad wzięciem kredytu hipotecznego. W dzisiejszych czasach mało kogo stać na zakup mieszkania za gotówkę. Wynajem mieszkania, czynsz i wszelkie inne opłaty często są bardzo wysokie, porównywalne do spłaty kredytu mieszkaniowego.  Jednak w tym przypadku spłacamy swoje mieszkanie, a nie dajemy komuś obcemu pieniądze. W ten sposób myśli większość osób decydujących się na kredyt hipoteczny. Czy mają rację?

Mieszkanie lub dom na kredyt to ważna decyzja, która wiąże nas zwykle na 20-30, a nawet na 40 lat. Raty poważnie obciążają budżet domowy, do tego nie jesteśmy pewni, jak potoczy się nasze życie w ciągu tego czasu. Wiele osób boi się, że straci pracę i nie będzie miało z czego spłacać kredyt. Osoby te częściowo mają rację, ale jeśli wynajmują mieszkanie, to istnieje ryzyko, że w wyniku splotu negatywnych zdarzeń losowych nie będą mieli pieniędzy na opłatę za wynajem. Zwykle są to porównywalne kwoty. Jednak mieszkanie własnościowe daje przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Nikt nie może nas przecież z miesiąca na miesiąc wyrzucić z własnych czterech ścian. Daje nam również poczucie, że coś osiągnęliśmy w życiu, że do czegoś dążymy i to się spełnia. Nie jesteśmy uzależnieni od kogoś, kto w każdej chwili może wypowiedzieć nam umowę, gdyż zmieniły mu się plany lub znalazł kogoś, kto będzie wynajmował za wyższą stawkę. Możemy więc bez obaw inwestować w remont domu lub kupić meble pod wymiar, gdyż mamy pewność, że spędzimy w tym mieszkaniu zapewne większość swojego życia.

Omawiając korzyści kupowania mieszkania pod hipotekę nie sposób pominąć faktu, że jest to jeden z najtańszych długów na polskim rynku. Tańszy od niego jest tylko kredyt studencki. Kredyt na mieszkanie kosztuje aktualnie mniej niż 5% w ciągu roku. Co więcej, jest przewidywalny i, jeśli weźmiemy go na okres do 20 lat, jest relatywnie tani. Im krótszy okres spłacania rat – tym lepiej dla nas. Musimy jednak liczyć się z większą ratą miesięczną. Ale po zsumowania wszystkich rat całkowita kwota, jaką spłacamy bankowi, jest znacznie niższa. Zwiększa się ona drastycznie podczas wydłużania okresu spłacania kredytu do 30 lub więcej lat.

Podczas brania kredytu hipotecznego bardzo ważna jest także wysokość wkładu własnego. Kredyt z większym wkładem własnym jest dla banku mniej ryzykowny, dlatego im więcej zaoszczędzonych pieniędzy przeznaczymy na zakup mieszkania, tym mniejszą marżę zapłacimy za pożyczenie nam pieniędzy. Obok spadku oprocentowania korzyścią jest także to, że nie musimy płacić dodatkowego ubezpieczenia w związku z niskim wkładem własnym.

Decydując się na zakup mieszkania na kredyt należy przeanalizować ofertę kilku banków. Nie warto wierzyć ślepo doradcom finansowym, którym zwykle zależy bardziej na własnych korzyściach ze sprzedaży aniżeli na dobru klienta. Pamiętaj też, że masz prawo do negocjacji warunków umowy, możesz więc żądać wykreślenia odpowiednich klauzul lub dopisania ich. Dopilnuj tego, aby umowa zawierała jak najwięcej istotnych kwestii i jak najmniej odnosiła się do dokumentów zewnętrznych. Te bowiem bank ma prawo jednostronnie zmieniać, bez naszej zgody. Przykładem są tutaj tabele prowizji i opłat, które niejednokrotnie zmieniane są kilka razy w ciągu roku. Weź też pod uwagę, ze w przeciągu tych kilkudziesięciu lat Twoja sytuacja materialna może się znacznie zmienić na lepsze. Bardzo ważne są więc warunki dotyczące wcześniejszej spłaty rat i nadpłacania kredytu. Wiele osób robi w ten sposób. Banki mają jednak różne podejście do tego. Część z nich oczekuje prowizji, a inne nie stosują żadnych niekorzystnych dla klienta rozwiązań. Konieczność zapłaty dodatkowej prowizji za wcześniejszą spłatę może być też uzależniona od różnych czynników, na przykład może obowiązywać przez pierwsze kilka lat lub na określone w umowie kwoty. Warto to dokładnie przeanalizować. Jeśli mamy jakieś wątpliwości, nie bójmy się zadawać pytań. Kredyt hipoteczny to związek z bankiem na około pół naszego życia, należy więc podejść do niego bez zbędnych uprzedzeń, z rozsądkiem i odpowiedzialnością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *