Lokata bankowa to bardzo popularny produkt w naszym kraju. Wiele osób traktuje go po prostu jako bezpieczne miejsce składowania swoich oszczędności, w którym to pracują one na pewnym procencie. Czy jednak popularność jest wyznacznikiem opłacalności? Spróbujemy zweryfikować to zagadnienie.
Bezpiecznie jak w banku
To hasło przyświeca większości osób, które decydują się na złożenie swoich pieniędzy, czy to na koncie, czy też właśnie w formie lokaty. Bezpieczeństwo szczególnie w dużych i stabilnych bankach z wieloletnią historią jest czymś, co skutecznie przyciąga osoby unikające ryzyka w swoim życiu. Wszakże nawet wtedy, kiedy bank w najgorszym wypadku upadnie, wdrażana jest instytucja Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, która pozwoli odzyskać środki. Bezpieczeństwo jest bezapelacyjnym argumentem za lokatami bankowymi,
Inflacja
Kwestia inflacji jest dość często pomijana przez osoby, które nie zajmują się zawodowo sprawami finansowymi. Każdy, kto interesuje się finansami i polityką wie, że po pierwsze większość popularnych lokat w najlepszym wypadku złagodzi utratę wartości pieniądza wskutek inflacji, a po drugie że można pewnymi sposobami podnieść wydajność lokaty. Do tych sposobów należą miedzy innymi:
- lokaty krótkoterminowe – regularna kapitalizacja odsetek pozwala dzięki procentowi składanemu podnieść nieco zyski i poprawić wydajność
- speocjalne oferty dla nowych klientów – banki chcąc przyciągnąć nowych klientów bardzo często organizują promocje, gdzie pierwsza lokata dla inwestora, który nigdy nie korzystał z usług danego banku, jest oprocentowana powyżej wysokości inflacji, zwykle długość takiej lokaty nie przekracza trzech miesięcy, jednak mnogość banków pozwala skutecznie mnożyć kapitał
- oferty łączone – w tym przypadku oprocentowanie jest podnoszone dzięki na przykład założenia rachunku w banku, skorzystania z usług ubezpieczeniowych lub innych dodatkowo płatnych produktów. Pozwala to na nie tylko wyższy procent, ale również i dłuższe obowiązywanie promocji, aniżeli tych dla nowych klientów banku.
W ten sposób można podnieść opłacalność lokaty do poziomu, który nawet pod uwzględnieniu inflacji będzie dawał jakikolwiek zarobek.
Łatwość inwestowania i płynność kapitału
Jeśli chodzi o kolejne zalety lokat bankowych, to najważniejszą z nich jest łatwość i powszechna dostępność. Tego typu inwestycji możemy dokonać zarówno w dowolnej placówce naszego banku, jak i po prostu za pośrednictwem serwisu transakcyjnego online. Po pracy, w czasie weekendu, lub w środku nocy, kiedy tylko mamy czas i dokonamy obliczeń, jednym kliknięciem przekazujemy ustaloną sumę i deponujemy ją na odpowiedni okres. W drugą stronę w większości ofert, szczególnie tych niżej oprocentowanych, działa to podobnie. Jeśli nie jest to promocja dla nowych klientów lub produkt złożony z kilku usług, w każdej chwili można wycofać środki, nierzadko też zachowując dotychczasowe odsetki. W najgorszym przypadku po prostu stracimy odsetki.
Ponadto, kiedy to lokata jest środkiem doraźnym, gdzie pieniądze mają maksymalnie mało tracić na swojej wartości, lokata krótkoterminowa jest idealnym rozwiązaniem dla bardziej zaawansowanych inwestorów. Nierzadko przecież sytuacja na rynkach finansowych wygląda w ten sposób, że chwilowo brak jest inwestycji dających nadzieje na zysk i kapitał nie może pracować. Biorąc pod uwagę, że mimo spadającej popularności lokat jednodniowych czy tygodniowych, niektóre banki nadal posiadają je w swojej ofercie. Jednak w świecie finansów nawet lokata miesięczna nie jest specjalnie długim okresem, kiedy chcemy ulokować nasz kapitał na czas na przykład obserwacji sytuacji finansowej firmy, w którą chcemy zainwestować na giełdzie.
Zwykły Kowalski też może przechowywać kapitał inwestycyjny
Dla osób niezwiązanych z inwestowaniem na giełdzie lub profesjonalnych maklerów lokata również jest dobrym pomysłem w kwestii płynności środków. Wszakże nigdy nie wiadomo, kiedy pojawi się niespodziewany remont w domu, kiedy samochód ulegnie awarii i będzie potrzebował pilnego remontu lub wymiany na nowszy. Nie tylko świat wielkiej finansjery powinien posiadać wolne środki, które jednak pracują na określonym procencie i przynajmniej w kwestiach wartości jeśli chodzi o cyfry, stale rośnie. Samochód na dojazdy do pracy, czy też nowy komputer, to dla Kowalskiego inwestycje, które przyniosą dochód, zupełnie jak inwestycje różnego rodzaju dla inwestorów giełdowych.
A dlaczego nie obligacje skarbowe?
To pytanie często zadają swoim doradcom finansowym osoby, które nie śledzą sytuacji na rynku i chcą bezpiecznie inwestować niewielkie sumy pieniędzy. Powodów tego stanu rzeczy jest kilka. Z jednej strony zakup obligacji od kraju, który wszakże jest gwarancją bezpieczeństwa miałby sens, gdyby nie kilka mniejszych problemów. Przede wszystkim zawirowania na rynku obligacji są dość duże i na próżno szukać tu stabilizacji. Po drugie, oprocentowanie jest tutaj dość niskie a kapitalizacja odsetek zwykle roczna. Decydując się na odnawialną lokatę miesięczną, na jeden okres w przypadku obligacji, przypadnie aż dwanaście na lokacie. To, kiedy weźmiemy pod uwagę procent składany i dorzucimy szczególnie w ofertach promocyjnych znacznie wyższe oprocentowanie, skutkuje znacznym zwiększeniem opłacalności. Ponadto na rynku obligacji na próżno jest szukać inwestycji krótkoterminowych.
Lokata jest niezależna od wielkich rynków finansowych
Lokaty, jako produkt o stabilnym oprocentowaniu i określonych warunkach, nie jest zależny od wielu czynników, które wpływają na samodzielne inwestycje na giełdzie lub fundusze inwestycyjne domów maklerskich i banków. Spekulacja nie jest słowem obcym nawet dla osób, które tylko okazjonalnie śledzą wieści z rynków światowych. O ile profesjonalni inwestorzy mają zdywersyfikowane miejsca inwestycji i nawet spory spadek jednego z miejsc, w którym złożyli swoje pieniądze, co najwyżej nieco naruszy ich ogólny wynik, o tyle przechowywanie oszczędności życia w momencie spadków może skończyć się katastrofalnie. Co jakiś czas wszakże bańka spekulacyjna pęka i mamy spore załamania na giełdach. Każdy z nas zna historię czarnego piątku, która dziś jest jedynie okazją do promocji w wielkich sklepach, ale w dniu, który jest zaczątkiem tego święta, życie wielu ludzi uległo załamaniu a nawet przedwczesnemu zakończeniu.
Dlatego też lokata to naprawdę nie tylko bezpieczny, ale również i wypłacalny sposób na mnożenie swoich oszczędności. Ryzyko w tym przypadku jest zerowe i wielkość zysków zależy tylko i wyłącznie od śledzenia sytuacji i doboru odpowiednich lokat. O ile profesjonaliści traktują je tylko jako bezpieczne przechowalnie do momentu przytrafienia się korzystnej i potencjalnie zyskownej inwestycji, o tyle my jako osoby przechowujące swoje oszczędności i oczekujące po prostu stabilnego zysku, który siłą rzeczy nie będzie ogromny, możemy śmiało zaufać temu produktowi. Nawet odliczając koszta związane z inflacją i tak zwany podatek Belki, możliwe jest osiągnięcie zysków. Wszystko jest kwestią obserwacji i reagowania na nadarzające się okazje.